Historia firmy
W latach 1920-1930 mój pradziadek wyjechał „za chlebem” do niemieckiej Westfalii. Pracował jako górnik, a zarobione pieniądze inwestował w zakup ziemi. To pierwsze 6 ha ziemi, na których znajdują się dzisiaj obiekty gospodarstwa. Uprawy to zboża i buraki.
Po drugiej wojnie światowej, moi dziadkowie zwiększyli je do 18 ha oraz zmienili profil na uprawy nasienne, powiązane z hodowlą zarodową bydła. To gwarantowało zysk i rozwój.
Jednak w grudniu 1981 prezydent Regan, reagując na wprowadzenie stanu wojennego, zastosował sankcje gospodarcze. To pozbawiło Polskę klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu z USA, zablokowane kredyty. Brak eksportu traw nasiennych doprowadził do załamania cen w kraju i zmusił do zmiany profilu produkcji. Tym obiecującym kierunkiem okazały się zioła lecznicze.
Już w 1982 wszystkie pola obsiane zostały rumiankiem oraz ostropestem plamistym kontraktowanym do Herbapolu w Poznaniu. Co roku poszerzaliśmy asortyment o inne, nowe zioła.
Radykalne zmiany w gospodarstwie nastąpiły za sprawą trzeciego pokolenia, czyli moich rodziców. W 1986 roku założyli firmę pod nazwą „Zakład przerobu i konfekcjonowania ziół ” i otrzymali zgodę władz na zatrudnienie 10 osób. Uzyskali także pozwolenia na produkcję leków – tak wyglądaly początki późniejszej firmy Vitax, która już w roku 1993 zatrudniała kilkaset osób. Dział rolny wyspecjalizowany w uprawach ziół przyjął nazwę ” Gospodarstwo Zielarskie Mielcarz”
Trudno przecenić wkład każdego pokolenia w jego rozwój, ponieważ w czasach stalinowskich do 1956 roku, gdy walczono z kułakami (pogardliwa nazwa właścicieli większych gospodarstw) rozwój nie był możliwy. Budowano wtedy socjalistyczną przyszłość, a wiemy, jak to się skończyło.
W 2019 roku rozpoczyna się historia czwartego pokolenia Mielcarzów. Wraz z żoną Kasią zakładamy firmę pod nazwą ,,Suszarnia Warzyw Mielcarz‘’
Kontynuujemy 40-letnie tradycje Gospodarstwa Zielarskiego Mielcarz.
Najważniejszymi roślinami w naszej działalności są: mięta, melisa, rumianek, dziurawiec oraz karczoch, które corocznie uprawiane są na powierzchni około 150 ha w standardach głównego odbiorcy Mabagrown – bez stosowania środków grzybobójczych i z minimalną ilością pestycydów. Nasze rośliny zbierane są bez kontaktu z gruntem i są suszone termicznie. To wysokiej jakości surowce farmaceutyczne sprzedawane na rynek niemiecki.
Za wyróżnieniami ,,Wielkopolski Rolnik Roku‘’ czy Agro-przedsiębiorca Roku‘’ stoi technologia przemysłowej uprawy i zbioru ziół, która stworzona została przez Gospodarstwo Zielarskie.
Kolejną specjalizacją gospodarstwa jest uprawa pietruszki naciowej. Jest to corocznie od 60-100 ha upraw. Gwarantujemy wysokiej jakości susze, niezależnie od warunków pogodowych. Specjalistyczne maszyny, wykwalifikowani pracownicy oraz deszczowane wszystkie plantacje zapewniają to.
Suszarnia Warzyw Mielcarz, zajmuje się przede wszystkim suszeniem i przygotowaniem do sprzedaży natki pietruszki.
Posiadamy 4 przemysłowe suszarnie taśmowe, które umożliwiają nam wysuszenie 70 ton surowca w ciągu doby.
Zastosowana nowoczesna technologia pozwala nam już po 3 godzinach od rozpoczęcia suszenia otrzymać standaryzowany produkt.
Surowiec pozyskujemy z własnych plantacji oraz kupujemy od certyfikowanych dostawców, którzy zobowiązani są stosować reglamentację środków ochrony roślin zgodną zarówno z normami UE, jak i ze specyfikacjami naszych odbiorców. Mimo braku norm europejskich, gwarantujemy naszym odbiorcom poziom zawartości alkaloidów pirolizydynowych (PA) poniżej 400 µg/kg.
Każdą partię przed wysyłką badamy w certyfikowanym laboratorium na pozostałość pestycydów oraz mikrobiologię. Na życzenie klienta natka pietruszki może być sterylizowana. Stosujemy zasady Dobrej praktyki produkcyjnej oraz HACCP. Dostarczony surowiec, przed suszeniem odsiewany jest z pozostałości piasku i możliwych owadów pojawiających się przy zbiorze.
Zastosowane na liniach produkcyjnych bloki magnetyczne oraz detektory metali i niemetali gwarantują wysoką czystość produktu. Dostępne 15 MW mocy cieplnej pozwala na uzyskanie temperatury 135 stopni i wstępną, krótkotrwałą sterylizacje surowca.
Zastosowanie tuneli pneumatycznych i odsiewaczy allagier powoduje pozbawienie surowca zanieczyszczeń mineralnych.
Towar przygotowywany jest pod wymogi klienta. Zwykle są to frakcje 0.5- 2.0 mm oraz 2.0 -4.0 mm. Stosowanymi przez nas opakowaniami końcowymi są worki z wkładką foliową o wadze około 10 kg.